İhale kıyımı… Büyükşehir’de itiraz eden bürokratlar görevden alındı… ‘Sözleşme zarara uğrattı’

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ve Birleşik Ödeme ve Elektronik Para A.Ş. arasında, Başkent Kart Ekosistemi’nin genişletilmesine yönelik 2886 sayılı Kanun kapsamında sözleşme imzalandığı öğrenildi. 17 Kasım 2023 tarihinde imzalanan bu sözleşmede mal alımı olmadığı halde ABB tarafından alt yüklenici durumunda olan ASİS Elektronik A.Ş.’ne ait 4000 adet validatör, 1000 adet sürücü kontrol paneli ve 500 adet POS cihazı alındığı iddia edildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi şartname dokümanlarına 4 bin adet validatör ve bin adet sürücü kontrol paneli koyması nedeniyle yüklenicinde alması gereken komisyon tutarının bir kısmından vazgeçerek donanımların alımını yaptığı iddia edildi.

Alınan cihazlar ise Elektrik Gaz Otobüs (EGO) otobüslerinde kart okuma yapan ve dolum yapma işleminde kullanılan cihazlar olduğu öğrenildi. Yapılan alımların “Başkent Kart Ekosistemi Kapsamının Genişletilerek Gelir Paylaşımı Karşılığında İşletilmesi” sözleşmesinde doğrudan ilişkisi olmadığı iddia edildi. ABB’nin ASİS Elektronik A.Ş.’nden aldığı bu cihazlar ise EGO’ya hibe ettiği öğrenildi.

EGO ASİS’E BAĞIMLI KALDI

Yapılan anlaşmada dikkat çeken detay ise, ASİS Elektronik A.Ş. ile yapılan sözleşmede, cihazlara ait yazılım kaynak kodlarının üçüncü bir taraf ile paylaşılamayacağına dair hükümler içermesi oldu. Bu durumda, EGO’nun bu cihazları işletirken sadece ASİS’ten hizmet almasını zorunlu hale getirildiği iddia edildi.

YENİ SÖZLEŞME ÖNCESİ 10 BÜROKRATIN GÖREVDEN ALINDI

ASİS’e bağımlı olunduğundan “Elektonik Ücret Toplama Sistemi Ana Bayilik, Sunucu Hizmeti ve Teknik Servis İşletme Sözleşmesi” zorunlu hale geldi, 10’a yakın bürokrat sözleşmeyi imzalaya karşı çıktığı için yerlerinin değiştirildiği iddia edildi. EGO Genel Müdürlüğü’ne yapılan yeni değişikliklerde ilk olarak Taylan Engin genel müdürlüğe atandı.

Engin’in ardından, EGO Ulaşım Teknolojileri Daire Başkanı Bülent Özkan sözleşmeyi imzalamayı reddettiği için görevden alınarak yerine CHP Ankara Milletvekili Aliye Timisi Ersever’in oğlu Alican Ersever getirildi. Ersever’in göreve getirilmesiyle birlikte 10’a yakın bürokratın imzalamadığı Elektonik Ücret Toplama Sistemi Ana Bayilik, Sunucu Hizmeti ve Teknik Servis İşletme” sözleşmesi seçim öncesi 5 Mart 2024’te imzalandığı öğrenildi.

İmzalanan sözleşmede ise geçen maddelerin EGO’nun menfaatlerini gözetmediği ASİS’e karşı maliyetlerinin 3 katına çıktığı iddia edildi.

ASİS ile yapılan sözleşmenin ardından EGO’nun değişen sistemi hakkında iddia edilenler:

8 MİLYONDAN AYLIK 25 MİLYONA ÇIKTI

Mevcut uygulamada önceki yüklenici firmanın aylık bedeli 8 milyon 750 bin iken, yeni sözleşme ile ASİS’e ödenecek fiyatın aylık 25 milyona çıktığı iddia edildi. Hali hazırda kullanılan cihazların ise sadece yenilenmesi ise EGO’ya maliyeti 5 milyon 500 bin olacağı öğrenildi.

Üstelik devam eden sözleşmede validatör, yazılım, bilgilendirme ekranı, kameralar, akıllı durak, pos, kiosk, işlem merkezleri, saha operayonları, güncellemeler, araç takip sistemin yüklenicinin sorumluluğunda. (8 milyon 750 bin) Ancak yeni sözleşme kapsamında ASİS yalnızca validatör, yazılım, sürücü kontrol paneli, kiosk, saha operasyonundan sorumlu olduğu iddia edildi.

EGO’NUN KASASI ARTIK ASİS’TE

Önceki firma ile yapılan anlaşmada, ulaşım kartlarına yapılan yüklemeler ve kullanımlar önce EGO hesabına yatırılarak ardından EGO tarafından firmaya ödenirken ASİS ile yapılan yeni sözleşmeyle ücretlerin ilk olarak ASİS hesabına yatacağı iddia edildi. Aynı şekilde önceden EGO’nun veri tabanına kaydolan hesap ve tüm veriler artık ASİS sistemi kontrolü altına girmiş oldu. EGO ise yapılan ödemelerin bilgilerine ulaşamadığı için ASİS’in kendilerine yapılmış olduğu ödemelerin denetimini yapamayacağı öğrenildi.

VERİLEBİLECEK CEZA 15 MİLYONDAN 360 BİNE DÜŞTÜ

EGO bir önceki sözleşmesinde sistemi çöktüğü takdirde yüklenici firmaya ceza olarak 15 milyon lira kesebiliyorken yapılan yeni sözleşmeyle ASİS’in bütün sistemi çökse bile sadece 360 bin lira ceza kesebileceği iddia edildi.

ASİS’İN VALİDATÖRÜNÜN FARKI NE

ASİS’in ABB’ye sattığı bir validatörün fiyatı 3 bin 200 dolarken farklı firmaların ise aynı ürünü 700 dolara satış yaptığı iddia edildi. Sözleşmede bahsi geçen cihazların arızalanması durumunda ise bir önceki firmanın ücretsiz değişimini yaparken EGO’nun ASİS’e ücret ödemesi gerektiği öğrenildi.

Odatv-Özel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x